Konsultacja
reumatologiczna

Badania
ultrasonograficzne

Naturalne aspekty leczenia chorób

Kapilaroskopia

Badanie ultrasonograficzne (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) stawów jest to ważna bezpieczna dla pacjenta i nieinwazyjna metoda badania w diagnostyce chorób układu kostno-szkieletowego w tym chorób reumatycznych, zwłaszcza we wczesnej diagnostyce reumatoidalnym zapaleniu stawów, oraz w monitorowaniu postępów choroby.

Dzięki temu badaniu można rozpoznac i monitorowac obecność:

  • wysięków w stawach,
  • kaletkach i pochewkach ścięgnistych,
  • zmian zapalnych w obrębia błony maziowej oraz
  • ziarniny zapalnej okołostawowej

Metoda ta pozwala również na wczesne wykrywanie zmian na powierzchni kostnej, takich jak:

  • nadżerki w reumatoidalnym zapaleniu stawów
  • osteofity w chorobie zwyrodnieniowej
  • zwapnienia w tkankach miękkich

Badanie ultrasonograficzne pozwala także na  podanie leku do drobnych stawów rąk czy stóp, podanie leku do pochewek ścięgnistych czy ewakuacje płynu z kaletek maziowych.

Wykonanie takich zabiegów pod kontrolą usg jest z reguły bezpieczniejsze i mniej uciążliwe dla pacjenta.

Kapilaroskopia

Kapilaroskopia jest to bezpieczną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną dla  oceny zaburzeń mikrokrążenia w obrębie skóry i błon śluzowych.

W reumatologii badanie kapilaroskopowe wału paznokciowego  znajduje zastosowania w diagnostyce różnicowej pomiędzy pierwotnym zespołem Raunouda a zaburzeniami mikrokrążenia towarzyszącymi chorobom układowym tkanki łącznej, określanym jako tzw. wtórny zespół Raunouda. Dotyczy to w szczególności chorób zaliczanych do tzw. spectrum twardziny, takich jak: mieszana układowa choroba tkanki łącznej, niezróżnicowana choroba tkanki łącznej,  twardzina układowa i zapaleniem skórno-mięśniowym.

Ocena łożyska naczyniowego wału paznokciowego w badaniu kapilaroskopowym   pozwala na rozpoznanie choroby już we wczesnym okresie, przed rozwinięciem zmian narządowych oraz monotorowaniu dalszego jej przebiegu.

Na zdjęciach : naczynia krwionośne palca pacjenta